Dikkat trol var! #StoryKillers

Sosyal medyanın siyaset için giderek daha önemli bir alan hâline gelmesiyle birlikte platformlar üzerinden organize hareketler ve bunlar ile kamuoyu yaratma çabalarının önemi yıllardır giderek artıyor. Bu durum kaçınılmaz olarak siyasi gruplara bunu bir hizmet olarak satan şirketlerin de doğuşuna sebep oldu.

Forbidden Stories ve ortaklarının yeni araştırması bu sektörün ne kadar büyüdüğünü ve yaygınlaştığını gözler önüne seriyor. “Story Killers” adını verdikleri bu araştırma serisi dünyanın farklı yerlerinde bu amaçla çalışan şirketleri ve sebep oldukları gelişmeleri gözler önüne seriyor.

Dosyada özellikle öne çıkan şirketlerden birisi de “Team Jorge” adı verilen ve İsrail merkezli şirket. Ellerindeki binlerce profesyonel sahte hesap ve bunları toplu yönetmeye imkân tanıyan AIMS isimli platformlarıyla şirket bu alanda bilinen en üst seviye hizmetlerden birisini sunuyor. Özellikle her sahte hesaba birçok platformda hesap açarak “daha gerçek” görünmelerini sağlamak gibi yollara başvurmaları da bu ekiplerin kendilerini ne kadar geliştirdiğini anlamamızı sağlayan örneklerden.

İnterneti kullanan herkesin ama özellikle de gazetecilerin ve araştırmacıların bu konudaki gelişmeleri takip etmesi ve kendilerini böyle gruplara karşı eğitmesi şart. Story Killers dosyası bu yüzden mutlaka okunması gereken araştırmalardan birisi. / Ahmet Alphan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: